Nunnauuni.cz
...

Kachlová kamna nahrazuje mastek: V čem je lepší?

Úvod /  O kamnech
Kachlová kamna nahrazuje mastek: V čem je lepší?

Kachlová kamna jsou synonymem tepelné i rodinné pohody. Dnes se do interiérů vrací v moderní podobě. Kachlová kamna dnes může nahradit mastek, který má výborné akumulační vlastnosti a dokáže efektivně vytopit celý dům. Jaké jsou jeho výhody?

Akumulační kachlová kamna na dřevo nejsou přežitkem a rozhodně nepatří jen do chalup, kde dokreslují dobový interiér. Moderní kachlová kamna z mastku jsou typická nadčasovým designem, který zapadne i do moderního interiéru. Využívají principu akumulace, ale díky mastku, ze kterého jsou vyrobená, posouvají možnosti vytápění ještě dál. Akumulační Krbová kamna z mastku dokážou pohodlně vytopit interiér, aniž byste museli řešit teplovodní nebo teplovzdušný výměník.

Proč mastek místo kachlových kamen?

Kachlová krbová kamna mají tradici. Proč je nahrazovat kamny z mastku? Protože vytápění dřevem posouvají na docela novou úroveň. Kamna z mastku mají nízký nominální výkon (většinou do 3 kW), což oceníte především při vytápění nízkoenergetických nebo pasivních domů. Mastková kamna u těchto domů mohou sloužit jako plnohodnotný (primární) zdroj a při vytápění běžných staveb jako zdroj doplňkový. Pracují na principu akumulace. Pokud je roztopíte, mastek akumuluje teplo a vydrží ho sálat do prostoru ještě dlouhé hodiny stejně jako tradiční kachlová kamna.

Podívejme se na konkrétní příklad. Například kamna AMA vyrobená z mastku krátce po roztopení poskytne výkon 0,5 až 1 kW. Mastek se začne nahřívat a bude akumulovat teplo, které bude uvolňovat přes 48 hodin. U mastkových kamen Nunnauuni nechybí ani trouba nebo u některých modelů plotna nebo plotna i trouba dohromady. Výhodou sálavého tepla z kachlových kamen je, že je příjemné, rovnoměrné a vytváří zdravé životní prostředí. Pokud vás zajímá, jak se teplo z kamen z mastku uvolňuje, prohlédněte si graf uvolňování tepla při akumulaci.

Hlavní výhody finských akumulačních kamen z mastku Nunnauuni

Podobně jako kachlová kamna, uvolňují i finská akumulační kamna z mastku do prostoru teplo pozvolna a vydrží sálat ještě dlouho po vyhasnutí plamene. Minimalizují tak nutnost přikládání a snižují spotřebu paliva. To ale není jejich jediná výhoda.

  • S ohledem na nízký nominální výkon, ale současně dlouhou dobu akumulace obstojí kamna z mastku jako primární zdroj vytápění pro nízkoenergetické i pasivní domy. 
  • Jedna kamna z mastku vytopí prakticky celý nízkoenergetický nebo pasivní dům, a to bez složité instalace teplovodního nebo teplovzdušného výměníku, radiátorů nebo trubek.
  • Oproti kachlovým kamnům zaberou méně prostoru v interiéru
  • Kamna z mastku jsou moderní variantou kachlových kamen. Snoubí v sobě staletím ověřené výhody kachlových kamen, a to v moderním designu.
  • Mastek je přírodní materiál s téměř dokonalými vlastnostmi – vyznačuje se vysokou vodivostí a kapacitou. S ohledem na strukturu velmi rychle a vyváženě akumulujte teplo.
  • Zatímco kachlová kamna vyžadují poměrně složitou instalaci, v případě kamen z mastku se obejdete bez tmelů. Kamna jsou rychle a snadno instalována v interiéru a můžete začít topit.
  • Kamna obsahují podle typu modelu troubu, plotnu nebo plotnu i troubu

Akumulační krby a kamna Nunnauuni dokáži (v závislosti na konkrétním typu) akumulovat energii okolo 70 kWh.

Kachlová kamna s pecí nebo plotnou. A co mastek?

Říkáte si, že akumulační krbová kamna z mastku jsou sice zajímavým řešením, ale vy si ve svém interiéru představujete kachlová kamna s pecí nebo kachlová kamna s plotnou, na které byste si ohřáli nebo uvařili jídlo?  Mastková kamna nemusí sloužit nutně pouze k vytápění interiéru. Svoji kuchyni můžete vybavit například mastkovými kamny s pečící troubou nebo plotnou. Takové řešení vám přinese pochopitelně další úspory na energiích 

Cena kachlových kamen versus finská kamna z mastku 

Cena kachlových kamen se odvíjí hned od několika parametrů – záleží především na výkonu i na samotném provedení. Řádově několik desítek tisíc korun zaplatíte za krbová kamna s kachlovým obložením, která velmi nízkou akumulaci a relativně vysoký okamžitý výkon a jsou vhodná spíše jako doplňkový zdroj.  Kachlová kamna s teplovodním výměníkem nebo tradiční kachlové pece jsou záležitostí v rozsahu 200 – 400 tisíc korun. Krbová kamna z mastku, která zvládnou vytopit celý dům bez nutnosti dalších rozvodů a výměníků, pořídíte v průměru od 120 tisíc korun. 


Fotogalerie